Za wolność waszą i naszą
W związku z obchodami 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Zuzanna Herzberg – artystka i aktywistka zajmująca się między innymi upamiętnianiem bojowniczek getta warszawskiego odwiedziła naszą szkołę 16 kwietnia. Aktywistka opowiedziała o swoich działaniach artystycznych i społecznych mających na celu przeciwstawienie się oficjalnej narracji historycznej i dotarciu do innej perspektywy widzenia przeszłości.
Wszystko zaczęło się od kontrowersji w kwestii pamięci polskiej o dąbrowszczakach – organizowanej i nadzorowanej przez Międzynarodówkę Komunistyczną XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego, walczącej po stronie wojsk republikańskich wspieranych przez komunistyczny ZSRR w wojnie domowej w Hiszpani (1936-1939) przeciwko oddziałom dowodzonym przez gen. Franco, wspieranym przez władze III Rzeszy i faszystowskie Włochy. W oddziałach tych walczył dziadek aktywistki, która protestowała przeciw usuwaniu pamięci o dąbrowszczakach z przestrzeni Grobu Nieznanego Żołnierza.
Aktywistka wiele uwagi poświęca też anarchistkom żydowskim takim jak Fanny Kaplan, Olga Taratuta, czy Milly Witkop, które tworzyły anarchistyczny ruch oporu przeciw opresji politycznej i społecznej. Artystka zaangażowała się ponadto w upamiętnianie bojowniczek getta warszawskiego, podkreślając indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas zagłady Żydów.
(tekst: Beata Ciacek; zdjęcia: Beata Ciacek)