Z autorytetem fakultetu

Pierwsza przejazdówka 2SLO Cycling Academy w roku szkolnym 2018/2019 miała przepiękną scenerię podwarszawskich miejscowości zlanych jesiennym słońcem (z nieznacznym porannym chłodem), była solidnym sprawdzianem powakacyjnej formy (tylko z nielicznymi kryzysami), odbyła się w przemiłej atmosferze (bez żadnych wyjątków) i – co równie ważne – jaśniała blaskiem autorytetu instytucji oficjalnego fakultetu sportowego 2SLO. Na taką okazję musiał zawitać ktoś obdarzony równie wielkim autorytetem – Filozof we własnej osobie! Arystoteles pozachęcał nas do tego, abyśmy robiąc coś dla dobra ciała, robili to przez wzgląd na dobro duszy. Posłuchaliśmy.

Trasa:

2SLO – Śródmieście – Ochota – Włochy – Ursus – Bronisze – Piotrkówek Duży – Wieruchów – Strzykuły – Kaputy – Umiastów – Topolin – Borzecin Duży – Wierzbin – Wojcieszyn – Koczargi Nowe – Zielonki Wieś – Zielonki Parcela – Babice Nowe – Latchorzew – Lubiczów – Blizne Łaszczyńskiego – Bemowo – Wola – Ochota – Śródmieście – 2SLO

W sumie 52 km. Fakultatywnie! 

A teraz możemy po prostu zapytać: dla których to spośród wielu istniejących rzeczy Natura i Bóg powołali nas do życia? Zapytany o to Pitagoras odpowiedział: „ażeby oglądać niebiosa” i dodawał, „że jest obserwatorem natury i w tym właśnie celu został powołany do życia”.

A gdy zapytano Anaksagorasa, w jakim celu ktoś chciałby wybrać istnienie i żyć, dał taką odpowiedź: „Ażeby oglądać niebiosa i gwiazdy, słońce i księżyc”, bo wszystko inne nic nie jest warte.

Zgodnie z tym argumentem Pitagoras miał rację, gdy twierdził, że każdy człowiek został stworzony przez Boga w tym celu, ażeby poznawać i oglądać.  Czy jednak przedmiotem tego poznania będzie świat, czy jakaś inna natura, to może trzeba będzie rozważyć później; a to, co powiedzieliśmy, jest dostatecznym wnioskiem, bo jeżeli mądrość jest naszym naturalnym celem, ćwiczenie się w niej byłoby ze wszystkiego najlepszym.

Dlatego inne czynności należy wykonywać przez wzgląd na dobra istniejące w samym człowieku, a te z nich, które są dobrem w ciele, przez wzgląd na dobro duszy; doskonałość moralną powinniśmy rozwijać ze względu na mądrość, bo mądrość jest najwyższym celem. Najwyższe formy myślenia. „scala naturę” jako hierarchia wartości.

Również i ta droga prowadzi do tego samego celu.

Arystoteles, Zachęta do filozofii (frg. 18-22)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI