W szkole, kasynie i barze

3 i 4 czerwca na Solcu klasy pre-DP2 przedstawiły dwa spektakle teatralne p.t. ,,Restauracja wyborów” oraz ,,Rozmowy o uczuciach”. Autorami scenariuszy są uczniowie, którzy następnie zrealizowali je na deskach dwójkowego teatru pod troskliwą i fachową opieką Karoliny Kowalczyk.

,,Restauracja wyborów” to opowieść o szkolnej i domowej  rutynie, a także o trudnych relacjach rówieśniczych, czy z rodzicami oraz o wybieraniu przez uczniów swojej przyszłej drogi. Bohaterowie funkcjonują trochę mechanicznie w rytm z góry ustalonych schematów, które może symbolizować ich codzienny środek transportu szkolnego – winda i  jej przewidywalne przemieszczanie się z piętra na piętro oraz ograniczony horyzont przestrzeni funkcjonowania. Finalnie uczniowie-aktorzy składają reklamację w restauracji wyborów przyszłości, do której zaprosili ich dorośli.

,,Rozmowy o uczuciach” to opowieść o wielkim mieście, pełnym rozpędzonych, zagubionych, ale też wrażliwych ludzi. Jest babcia, która zaprasza rodzinę na obiad, jest bandzior wyrywający babci torebkę, jest rozchwiany emocjonalnie  ojciec rodziny uzależniony od hazardu, są reporterzy wykorzystujący pożar jako sensację medialną, jest też zwykły pracownik baru serwujący spokojnie jedzenie klientom,  czy młoda kobieta z misją pomagania. Są miejsca pełne napięć i hałasu jak kasyno, czy miejsca kojące jak bar z kebabami. Nadzieję przynosi spokój pracownika baru, czy wrażliwość młodej dziewczyny, która obezwładnia napastnika babci, konfrontuje zdesperowanego ojca z jego własnym postępowaniem, czy ratuje ludzi z płomieni. W domyśle pada pytanie o to, jak każdy z nas postępuje w codzienności: czy ,,karmi” się ułudą samowystarczalności i własnej siły, czy otwiera swoje serce na drugiego?

Autorzy-aktorzy nie tylko grali wspaniale, ale postawili ważne pytania egzystencjalne w atrakcyjnej audiowizualnie formie. Publiczność dopisała – sala pękała w szwach. Gratulacje dla całego zespołu za fantastyczną pracę!

(tekst: Beata Ciacek; zdjęcia: Beata Ciacek)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI