W metafizycznym rezerwacie

Po wrześniowym sprawdzeniu naszej powakacyjnej formy i przygotowywaniu sprzętu wyruszyliśmy na pierwszą pełnoprawną przejazdówke roku szkolnego 2019/2020. Szybka wizyta w serwisie nie pokrzyżowała nam planów – tak jak zakładaliśmy, napawaliśmy się pięknem polskiej jesieni i jazdą malowniczymi, podwarszawskimi trasami. Udało nam się odwiedzić Cmentarz Wojenny w Babicach i skrzący się wszystkimi barwami października rezerwat „Łosiowe Błota”. W czasie jazdy rozważaliśmy jedno z najistotniejszych pytań filozofii, postawione jeszcze przez Leibniza, w brzmieniu i kontekście zaproponowanym przez Martina Heideggera. No więc, dlaczego?

Trasa:

2SLO – Śródmieście – Ochota – Włochy – Ursus – Piastów – Konotopa – Bronisze – Piotrkówek Duży – Wieruchów – Babice Nowe – Kwirynów – Bemowo – Wola – Ochota – Śródmieście – 2SLO

W sumie 50 km.

Filozofię uruchamia się przez szczególne włączenie własnej egzystencji w fundamentalne możliwości bytu przytomnego w jego całości. Rozstrzygające dla tego włączenia jest: przede wszystkim przyznanie przestrzeni bytowi w całości; następnie rzucenie siebie samego w nicość, tzn. wyzwolenie się od idolów, które każdy posiada i do których zazwyczaj usiłuje umknąć; wreszcie, wprawienie w drgania tego stanu zawieszenia tak, aby kazał nam on nieprzerwanie powracać do podstawowego pytania metafizyki, tego, które sama nicość wymusza: Dlaczego w ogóle jest raczej byt niżli Nic?

Martin Heidegger, Czym jest metafizyka? (fragment)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI