Uczniowie budują satelitę

Infografika przedstawiająca poszczególne

etapy misji CanSata

Zespół Eye-In-The-Sky, złożony z uczniów naszej szkoły, pod opieką nauczyciela fizyki Piotra Morawieckiego, bierze udział w konkursie CanSat organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Celem projektu jest zbudowanie mini-satelity wielkości puszki, który ma opadać na spadochronie z wysokości kilku kilometrów. Każdy z zespołów musi zrealizować dwie misje: podstawową (wspólną dla wszystkich uczestników konkursu) i dodatkową, którą każda ekipa wymyśla samodzielnie. W przypadku naszego szkolnego zespołu misja dodatkowa polega na wykrywaniu ludzi na ziemi i obliczaniu ich współrzędnych. W procesie tym wykorzystujemy sieci neuronowe, będące rodzajem sztucznej inteligencji.

Obecnie zespół opracowuje pierwszy prototyp satelity, rywalizując z zespołami z całego kraju o kwalifikację się do finału polskiego, który odbędzie się w ostatnich dniach kwietnia. Zwycięzcy etapów krajowych w ramach nagrody udadzą się do European Space Research and Technology Centre w Holandii.

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkursu i prac naszych uczniów zachęcamy do odwiedzenia dedykowanego profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/eye_in_the_sky_team/

(tekst: Franciszek R.; infografika: Piotr Morawiecki; logo: Klara P.; zdjęcia: Franek B., Jan C., Piotr Morawiecki, Lea P.)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI