Szlakami zielonej Irlandii

W dniach 31 lipca–11 sierpnia 2023 r. uczestniczyłem w kursie CLIL (w ramach programu ERASMUS+) – zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.

Kurs odbywał się w Cork English College w mieście Cork w Irlandii – drugim największym mieście tego kraju i opierał się na adaptowaniu metod znanych głównie z lekcji języka obcego do nauczania różnych przedmiotów w języku angielskim, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania słownictwa. Kurs obejmował też zagadnienia związane z kulturą, systemem edukacji i historią Irlandii. Uczestnikami kursu byli nauczyciele z Polski, Niemiec, Słowacji, Hiszpanii i Włoch.

Zajęcia dały mi możliwość przećwiczenia nowopoznanych metod nauczania, a także porównywania systemów edukacyjnych i programów nauczania między krajami pochodzenia uczestników kursu.

Jako zapalony turysta chętnie spędzałem popołudnia i wieczory, zwiedzając bogate historyczno-przyrodnicze atrakcje okolic Cork. Wymienię tutaj te najbardziej zapadające w pamięć: pocałowanie słynnego Blarney Stone podobno skutkujące elokwencją, stare więzienia brytyjskie na Spike Island i Cork City Gaol, Crawford Art. Gallery, ostatni port Titanica w Cobh przed wypłynięciem na Atlantyk czy łudząco podobny do Hogwartu University College Cork. Wszystko to otoczone przepięknymi zielonymi łąkami i szlakami rowerowymi. Po ukończeniu kursu nie omieszkałem odwiedzić też Dublina i pobliskich klifów.

Wspomnienia – i te dotyczące metodyki nauczania, i te dotyczące tradycji i kultury Irlandii – na pewno pozostaną na długo w mojej pamięci!

(tekst: Jakub Pawlikowski; zdjęcia: Jakub Pawlikowski oraz autor nieznany)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI