Satelita 2 SLO w przestworzach!

Po raz kolejny uczniowie z zespołu projektowego ArctowSky odnieśli sukces, tym razem na arenie międzynarodowej. Na samym początku wakacji wzięli udział w europejskich zawodach CanSat rywalizując z 20. najlepszymi drużynami z Europy, Kanady i Japonii.

Organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną konkurs CanSat polega na zaprojektowaniu, zbudowaniu i przetestowaniu własnego minisatelity wielkości puszki po napoju realizującego wybraną przez zespół misję. Nasz zespół wykorzystał metody sztucznej inteligencji (sieci neuronowe) do przygotowywania map topograficznych na potrzeby zarządzania kryzysowego.

Użyteczność misji, bardzo przemyślany dobór komponentów satelity oraz sposób prezentacji wyników testów zaimponowały jury konkursu, który przyznał naszemu zespołowi nagrodę za wybitną misję naukową, tym samym dołączając do grona sześciu zwycięskich zespołów.

Tomek K. prezentuje przed Jury oraz innymi uczestnikami wyników projektu.

Do reprezentowania Polski nas zespół został wybrany wygrywając 6-miesięczny ogólnopolski konkurs CanSat (patrz https://liceum.2slo.pl/zespol-arctowsky-reprezentantem-polski). Od ich zakończenia pod koniec kwietnia członkowie zespołu mocno pracowali nad dopracowaniem projektu do zawodów europejskich. Niezmiernie ważne było tu ogromne wsparcie otrzymane od społeczności szkolnej, szczególnie rodziców, które pozwoliło na zakup niezbędnych komponentów.

Szczególnie ciężkie były same zawody, kiedy to uczniowie musieli zmierzyć się ze „złośliwością rzeczy martwych”. Między innymi tuż przed kontrolą gotowości do startu komputer pokładowy nieoczekiwanie zaczął odmawiać posłuszeństwa. Mimo wielu kryzysów zespół podjął ciężką walkę stoczoną z czasem, co pozwoliło dopuścić naszego satelitę do startu.

Dnia 26 kwietnia została ona wyniesiona rakietą po czym opadła na spadochronie na ziemię. Pech nas nie opuszczał, gdyż program sondy przestał działać tuż przed startem, a samej sondy po wylądowaniu w gęstym polu uprawnym nie udało się odnaleźć. Na szczęście wyniki z finałów ogólnopolskich pozwoliły zespołowi w pełni zademonstrować działanie skonstruowanego minisatelity.

Przygotowania rakiety do startu przy obserwatorium radioastronomicznym w Medicinie.

Wybitna prezentacja przygotowana przez wszystkich członków zespołu, a wygłoszona 27 kwietnia przez Tomka Kinowskiego z klasy pre-IB przekonała jury do walorów naukowych naszego projektu, co pozwoliło nam mimo niepowodzenia finalnego lotu dołączyć do grona zwycięzców.

Obecnie uczniowie pracują nad spisaniem wyników naszego projektu, które mogą zostać opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, będąc inspiracją dla przyszłych projektów badawczych.

Choć konkurs CanSat dobiega do końca to otworzył on przed naszymi uczniami dużo nowych możliwości. Planują oni podjąć się studiów ścisłych i technicznych, a cześć nawet wiąże swoje plany z rozwijającym się przemysłem kosmicznym.

Zachęcam do obejrzenia zamieszczonej poniżej galerii zdjęć z zawodów CanSat. Galeria może być w najbliższych dniach uzupełniana o nowe zdjęcia. Też polecamy śledzić naszego Facebooka https://www.facebook.com/ArctowSky/.

Członkowie zespołu ArctowSky wyczerpani pięciodniowymi zmaganiami wracają do Polski.

(tekst: Piotr Morawiecki; zdjęcia Piotr Morawiecki i autor nieznany)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI