O tym jak upór i duma wyznacza nowe trendy … 

„Białe złoto”, droższe od cennego kruszcu, jakim w piętnastym wieku była sól do dziś dzień odciska piętno na kulinarnej mapie – Toskanii. Mieszkańcy i handlarze z Pizy dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu (morski szlak handlowy) mogli dyktować warunki i ceny, bo soli mieli pod dostatkiem. Nie dla wszystkich toskańskich miejscowości ten smaczny dodatek był równie dostępny i przystępny.  

Za sprawą astronomicznych cen oraz dzięki swojej wrodzonej dumie Florentczycy nie pozwolili sobie narzucać drakońskich cen – zamiast tego wyznaczyli nowe trendy kulinarne, które przetrwały do dziś.  

Dzięki temu radykalnemu posunięciu od kilku wieków ciasto na toskański chleb, wyrabia się bez dodatku soli. A trzeba nadmienić, że chleb, który w dzisiejszych czasach króluje praktycznie o każdej porze dnia w toskańskim menu (czy to w formie antipasti – bruschetty, foccacii albo zwyczajnie sam chleb – jako dodatek do dań), podkreśla koloryt smaków, w tym naturalny słony smak regionalnych produktów spożywczych. To zapewne dlatego w Toskanii pomidory smakują zupełnie inaczej niż np. w hiszpańskich regionach… 

Udział w kursie poszerzył moje horyzonty kulturowe, historyczne i językowe. Dowiedziałam się jak się żyje w innych krajach, jak wyglądają europejskie systemy edukacji, poznałam niecodzienne atrakcje turystyczne, ciekawostki obyczajowe oraz kulinarne przysmaki, ale też zrozumiałam ich podejście do tematów ogólnoeuropejskich, środowiskowych, czy samego życia. Zetknęłam się z żywym językiem, co z pewnością ułatwi mi codzienne funkcjonowanie w pracy. 

 Jeszcze dużo przed nami, ale my Polacy nie mamy się czego wstydzić. Jesteśmy częścią Europy i także mamy wiele do zaoferowania naszej europejskiej wspólnocie. 

Po więcej ciekawostek  

– o pierwszych bankierach: https://youtu.be/SFUWvceed5s 

– muzeum obuwia Salvatore Ferragamo https://www.ferragamo.com/museo/en 

– czy „pakcie rodzinnym” ostatniej spadkobierczyni rodziny Medici https://www.history.com/news/7-things-you-may-not-know-about-the-medicis 

– zapraszam do udziału w kolejnych edycjach PROGRAMU ERASMUS! 

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI