Bądźcie w kontakcie i róbcie co chcecie

14 września odbyła się uroczyste rozpoczęcie kolejnych obrad młodzieżowego zgromadzenia narodów świata organizowanego przez społeczność 2SLO, czyli JASMUN 2023 (Jasienica Model United Nations).

Konferencję pod tytułem ,, Skuteczna dyplomacja i komunikacja a budowanie kultury pokoju” otworzyła sekretarz generalna Eryka L.

Koordynator Tomasz Mazur wygłosił wykład poświęcony naturze komunikacji międzyludzkiej, w którym nawiązał do sentencji św. Augustyna „Kochaj i rób co chcesz”. Miłość to zadanie na całe życie podobnie jak dobra komunikacja. Porozumiewanie się wydaje się niezwykle skomplikowanym procesem uzależnionym od naszych intencji, często nieuświadamianych i od naszych wartości, co do których często nie jesteśmy zgodni. Pytanie jak komunikować się, skutecznie pozostanie zatem pewnego rodzaju zadaniem dla nas wszystkich.

Dyrektor Anna Sobala-Zbroszczyk zachęcała debatujących do namysłu nad coraz bardziej niestabilną współczesnością i do  nieustannych poszukiwań nowych rozwiązań dla starych konfliktów.

Ambasador Mark Brzeziński w nagranym wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie konkretnego działania w świecie jako emanacji wyznawanych przez nas wartości. Jako przykład takiego zachowania podał  Polaków okazujących serce uchodźcom oraz pomoc humanitarną niesioną przez ONZ. Podkreślił  ogromne znaczenie postawy otwarcia na różnorodność i przekonywał, że decyzje, które podejmujemy dziś ukształtują naszą przyszłość.

(tekst: Beata Ciacek; zdjęcie: Beata Ciacek)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI