Niech was wszyscy diabli…
Klasy pre-DP2 pod kierunkiem Natalii Sołtysik przygotowały czytanie performatywne sztuki Gabrieli Zapolskiej p.t. ,,Moralność pani Dulskiej”. Rodzina Dulskich nie budzi sympatii. Pani Dulska, dla swoich dzieci Hesi, Meli i Zbyszka to mamcia, która bezwzględnie zawiaduje swoim systemem rodzinnym. Liczy się wyłącznie interes jej bliskich, inni istnieją do zaspakajania potrzeb rodziny. Hanka, służąca w domu Dulskich nie tylko pomaga w codziennych obowiązkach, ale także w trzymaniu syna w zasięgu kontroli matki. Zbyszko romansuje z Hanką, chce się z nią żenić, ale ostatecznie uczestniczy w rodzinnym pozbyciu się brzemiennej z nim Hanki z własnego domu przy pomocy krewnej Juliasiewiczowej. Felicjan Dulski milczy i chodzi do biura. Stać go wyłącznie na: ,, niech was wszyscy diabli!” Jedyną nieprzystającą do wizerunku rodziny postacią jest wrażliwa, współczująca i wierząca w siłę miłości Mela, której dążenie do etycznego postępowania nie ma szans na realizację w jej rodzinie. Hankę wspiera jej matka chrzestna Tadrachowa, której udaje się uzyskać tysiąc koron dla wyrzucanej z pracy córki chrzestnej. Cała historia opowiedziana została dla dorosłego już syna Hanki i Zbyszka.
Pomimo tego, że dramat Hanki rozgrywa się w realiach sprzed wieku, odtwarzane relacje rodzinne i postawy życiowe mają charakter na wskroś uniwersalny. Dzięki znakomitym kreacjom aktorskim widzowie mogli przeżyć trudne chwile z Hanką zdaną na łaskę i niełaskę swojej zakłamanej chlebodawczyni, wzruszyć się troską Meli i zgorszyć koniunkturalną postawą ojca i syna. Licznie przybyli widzowie podziękowali zespołowi twórców gromkimi brawami.



























(tekst: Beata Ciacek; zdjęcia: Beata Ciacek)



