In Varietate Concordia – JasMUN 2024
24 października odbyła się uroczyste rozpoczęcie kolejnych obrad młodzieżowego zgromadzenia narodów świata organizowanego przez społeczność 2SLO, czyli JasMUN 2024 (Jasienica Model United Nations).
Tegoroczną, już piątą edycję konferencji, której przyświecało motto In Varietate Concordia otworzył sekretarz generalny Jakub, który przedstawił zespół organizatorów, wspomniał o ważnych rocznicach powstania 2 SLO oraz wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz podkreślił rolę wzajemnego wsłuchiwania się delegatów w swoje perspektywy postrzegania rzeczywistości dla znalezienia wspólnych rozwiązań. Wezwał do uważnego słuchania się, szukania tego co łączy i wspólnego działania. Sekretarz zaprosił następnie kilku znamienitych gości do zabrania głosu.
Jako pierwsza wystąpiła przedstawicielka rodziców, Agnieszka Magiera, która na wstępie podziękowała za zaangażowanie i ciężką pracę koordynatorce całego przedsięwzięcia Marcie Wierzbickiej – Kotte. Pani Magiera zwróciła także uwagę na społeczny charakter 2 SLO, w którym spotykają się nauczyciele, rodzice i uczniowie, wszyscy o różnorodnych poglądach, lecz jednocześnie złączeni w potrzebie dialogu, zrozumienia, zaufania, otwartości i poszukiwania tego co łączy.
Koordynator Tomasz Mazur rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia pięcioletniej historii JasMUN-a. Konferencja przez te wszystkie lata pełni rolę forum wymiany idei, gdzie uczestnicy uczą się wciąż od nowa rozumieć świat, aby uczynić go lepszym miejscem do życia. Koordynator zwrócił uwagę, że jeśli chcemy zmieniać świat, zmianę należy zacząć od siebie. Odwołał się dlatego do wartości gościnności, której doświadczają wszyscy delegaci jako gospodarze lub goście i która może stać się w przyszłości centralną osią ludzkiego życia na ziemi. Mazur przypomniał etymologię słowa gościnność w języku angielskim, które zawiera termin hostis (łac.), co może oznaczać zarówno wroga jak i przybysza i odwołał się do autora książki p.t. ,, Unatheism. Returnig to God after God”, Richarda Kearney’a, który widzi w gościnności, w otwarciu na obcego kluczową kompetencję dla ocaleniu naszego człowieczeństwa. Nigdy nie wiadomo czy obcy jest darem, czy zagrożeniem, lecz odwaga i przezwyciężenie lęku pozwala opuścić strefę komfortu i skonfrontować z nowym przesłaniem. Obcy może okazać się być zbawcą, który pomoże nam przezwyciężyć własne ja. Jak napisał Paul Ricoeur w swojej książce p.t. ,,About Yourself as Another”, nasza tożsamość stwarza się dzięki autentycznej, nieoceniającej wymianie z nieznajomym. Koordynator życzył wszystkim doświadczenia takiej właśnie, pełnej wewnętrznej odwagi gościnności.
Marta Wierzbicka – Kotte, opiekun konferencji, także przygotowała wykład, z kolei poświęcony refleksji historycznej nad mottem In Varietate Concordia. Kotte przywołała trzy wspaniałe przykłady kultur bazujących na wartości różnorodności na przestrzeni wieków: starożytne greckie polis, ze swoją wielością systemów politycznych połączone obchodzeniem świąt religijnych oraz skonsolidowane w obronie przed Persami, imperium arabskie ze swoimi centrami naukowymi m. in. w Bagdadzie, zapierającą dech w piersiach architekturą, zdobyczami w dziedzinie matematyki i astronomii i także Rzeczpospolitą Obojga Narodów – tygiel narodów, cieszących się tolerancją religijną i wyjątkowym ustrojem politycznym – demokracją szlachecką. Kotte przypomniała kruchą naturę wspomnianych systemów, które nie zasilane energią swych obywateli, nie pielęgnowane codziennym wysiłkiem mogą stać się łupem agresywnych potęg. Jako zadanie dla wszystkich przedstawiła troskę o przestrzeganie zasad i budowanie wciąż nowych więzi społecznych i zapewniła, że ten wysiłek ma ogromne znaczenie.
Ambasador USA Mark Brzeziński w tym roku osobiście gościł na konferencji i w bardzo żywiołowy sposób opowiedział o globalnych problemach nierówności społecznych i ekonomicznych jako o wyzwaniach, które nie mają granic państwowych ani narodowych, a których podjęcie czeka pokolenie młodych. Podkreślił trudność pogodzenia tworzenia świata włączającego wszystkich do wspólnoty z rywalizacyjnym charakterem stosunków między państwami. Jako przykład modelowego zachowania, a mianowicie przekuwania wartości w autentyczne działanie podał zbiorowy zryw Polaków niosących pomoc ukraińskim uchodźcom uciekającym z napadniętego przez Rosjan kraju w 2022 roku. Wyraził także swój podziw dla zmian jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie trzydzieści kilka lat i namawiał do budowania nowych relacji, do otwierania się na nowe możliwości, do spotykania się bezpośrednio z odmiennie myślącymi, do podejmowania ryzyka i do realizowania swojego planu. Jako przykład takiej postawy podał historię swojego ojca. Zbigniew Brzeziński przyjechał do Stanów Zjednoczonych z rodzicami w wieku dziesięciu lat i nauczył się płynnie mówić po angielsku dopiero po piętnastym roku życia. Jako doradca prezydenta Jimmy Cartera doprowadził do porozumienia chińsko – amerykańskiego, a w latach dziewięćdziesiątych pomógł wstąpić Polsce do NATO. Brzeziński w uznaniu zasług otrzymał między innymi w 1981r. Prezydencki Medal Wolności , najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne oraz w 1995 r. Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie państwowe w Rzeczypospolitej Polskiej.
Na zakończenie swoimi refleksjami światopoglądowymi podzielił się z uczestnikami JasMUN-a sponsor całego przedsięwzięcia, a mianowicie pan Jacek Dąbrowski, Chief AI Officer w Synerise.
Ceremonia otwarcia konferencji zakończyła się wspólnym zdjęciem, a wszyscy uczestnicy udali się do prac w poszczególnych komitetach.
(tekst: Beata Ciacek; zdjęcie: Beata Ciacek)