10. rocznica programu kosmicznego w 2 SLO

W tym roku przypada 10-lecie programu inżynierii kosmicznej w 2SLO! Dla uczczenia rocznicy, w sali 502 ustawiono gablotę, prezentującą niezwykłe osiągnięcia uczniów 2SLO w ramach projektów technicznych realizowanych w oddziałach polskich i międzynarodowych.

Program rozpoczął się w 2014 r. wraz z projektem gimnazjalnym, którego uczestnicy skonstruowali modele rakiet z różnymi środkami napędu, m.in. wodą pod ciśnieniem, spalaniem alkoholu czy wrzeniem ciekłego azotu. 

Od tego czasu uczniowie 2SLO opracowali wiele projektów, z których kilka wyróżnia się pod względem ambicji i sukcesów, które odniosły. Wśród projektów tych warto wymienić: 

2016/17: Zespół ,,Globus Aerostaticus” 

Zespół Globus Aerostaticus zaprojektował sondę stratosferyczną i wystrzelił ją w misję do tzw. „bliskiego kosmosu”. Sonda osiągnęła wysokość 36 km – ponad trzykrotnie wyższą niż typowe loty komercyjne – wykonując wspaniałe zdjęcia atmosfery i przeprowadzając serię eksperymentów naukowych. The program launched in 2014 with a middle school project that involved designing rockets powered by various mechanisms, including pressurized water, alcohol combustion, and liquid nitrogen evaporation.

2018/19: Zespół „ArctowSky”

Zespół ArctowSky wziął udział w prestiżowym konkursie CanSat, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Uczniowie zbudowali mini satelitę wyposażonego w sztuczną inteligencję (sieć neuronową), aby monitorować w czasie rzeczywistym zasięg klęsk żywiołowych, takie jak powodzie i pożary. Ich projekt zwyciężył w krajowym konkursie CanSat i zdobył nagrodę „Outstanding Science Award” na międzynarodowym finale we Włoszech. 

2023/24: Zespół ,,Eye-in-the-Sky” 

Zespół „Eye-in-the-Sky” wziął udział w zeszłorocznej edycji konkursu CanSat, projektując mini satelitę do pomocy w misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Satelita skanował powierzchnię lądu, identyfikując zaginione osoby i przekazując ich lokalizację zespołom naziemnym. Ich innowacyjny projekt zapewnił sobie trzecie miejsce w ogólnopolskim finale konkursu CanSat. 

    Poza projektami kosmicznymi, od 2016 roku w 2 SLO prowadzony jest Klub Elektroniczny, w ramach którego uczniowie uczą się programowania mikrokontrolerów i wykorzystania ich w różnych zastosowaniach. Wśród projektów klubowych znalazły się m.in. budowa stacji meteorologicznej (2017), samochodów elektrycznych sterowanych przez Bluetooth (2023), czy robotów sumo (2024). 

    Ostatnia dekada była ekscytującą podróżą pełną znaczących osiągnięć. Pamiętając o sukcesach z przeszłości, planujemy kolejne fascynujące projekty w najbliższej przyszłości. Każdy zaproszony jest do zapoznania się z pełną historią misji 2SLO Space & Engineering Program w galerii zdjęć poniżej. 

    Osoby zainteresowane dołączeniem do programu proszone są o  kontaktu z Piotrem Morawieckim, nauczycielem fizyki, który chętnie opowie o kolejnych planowanych aktywnościach.  

    (tekst: Piotr Morawiecki; zdjęcia: autor nieznany, Piotr Morawiecki, Beata Ciacek)

    WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI